Pani Edyta Kłak Nauczycielem Mleczarstwa Roku 2018

21.04.2018 21:28

W dniach 17.04.2018r. – 20. 04. 2018r. nauczycielka ZSP nr 2 RCKUiP na Blichu uczestniczyła w XI Euroforum Polskiego Mleczarstwa

w Rzeszowie.

Forum połączone zostało z XVII Krajową Oceną Masła

i Mlecznych Produktów Wysokotłuszczowych.

Podczas seminarium, uczestnikom przekazane zostały informacje

o jakości i zaletach mleka i jego przetworów oraz o znaczeniu tłuszczu mlecznego w żywieniu człowieka. Poruszona została również tematyka dotycząca promocji artykułów mleczarskich oraz najnowszych rozwiązań technicznych

i technologicznych w zakresie przemysłu mleczarskiego. W osobnym bloku tematycznym omówiona została aktualna problematyka dotycząca mleczarstwa

w Polsce i w Europie ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych uregulowań prawnych Parlamentu Europejskiego w zakresie produkcji i obrotu żywnością.

Jednym z punktów XI Forum było wręczenie tytułu Nauczyciela Mleczarstwa 2018r. Tytuł taki otrzymuje nauczyciel, który odniósł spektakularny sukces w Olimpiadzie Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie. W tym roku szkolnym, uczniowie pod kierunkiem pani Edyty Kłak, drużynowo zajęli trzecie miejsce

w kraju na 14 startujących szkół, a oprócz tego indywidualnie dwie uczennice Joanna Guzek i Izabela Jagielska otrzymały tytuł laureata a Daria Skowrońska tytuł finalisty tejże olimpiady. Jest to już kolejny sukces pani Edyty Kłak, ponieważ w poprzednich latach uczniowie pod jej kierunkiem również odnosili sukcesy, zajmując czołowe miejsca indywidualnie i drużynowo.

Należy podkreślić, że w szkole na Blichu nie ma typowego Technikum Przemysłu Mleczarskiego, jest natomiast Technikum Technologii Żywności, w programie którego zagadnienia z mleczarstwa są tylko jednym z omawianych działów przemysłu spożywczego. Dlatego trzeba dodatkowego czasu oraz zaangażowania, aby tą wiedzę po lekcjach uzupełniać.

Jak do tej pory pani Edyta Kłak miała zawsze chętnych uczniów

do uczestnictwa w tej olimpiadzie, a praca z nimi była czystą przyjemnością

i satysfakcją. Jej sukces to również sukces uczennic, które w tym roku tak wspaniale wypadły na olimpiadzie.

Jolanta Sikorska