11 listopada - Święto Niepodległości
„ZA WOLNOŚĆ NASZĄ I WASZĄ”

12.11.2011 0:00

W dniu 10 listopada 2011 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu odbyła się akademia związana ze Świętem Niepodległości. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły, następnie odśpiewano Hymn Polski, później głos zabrał dyrektor szkoły - p. Mirosław Kret. Serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych: Radę Pedagogiczną, młodzież, zaczynając od klas najmłodszych, które miały okazję pierwszy raz brać udział w wydarzeniu tej rangi, kończąc na klasach maturalnych i pracownikach szkoły. Pan dyrektor w swoim wystąpieniu nawiązał do filmu „Bitwa Warszawska”, którego projekcję obejrzała młodzież ze szkoły na „Blichu”. Ponadto podkreślił, że w Łowiczu jest to święto zarówno kościelne jak i świeckie. 11 Listopada jest dniem wolnym od nauki i pracy, i wypadałoby ten dzień obchodzić w sposób radosny i refleksyjny. Każdy powinien wywiesić flagę Polski przed swoim domem, aby pokazać jak ważny jest ten czas dla naszego narodu, Ojczyzny i nas samych. „To już 93 lata. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy w wolnym kraju.”- podkreślił dyrektor szkoły.

Następnie w drugiej połowie apelu poświęconego Odzyskaniu Niepodległości odbyła się część artystyczna, którą zaprezentowała młodzież z klas: I LOG, I TŻiGD, II TMRa, III TŻiGD oraz IV TMR. Uczniów przygotowywały: p. Ewa Szwarocka-Szczepańska oraz p. Agnieszka Golan. Do chóru męskiego, który śpiewał pieśni patriotyczne włączyli się dwaj nauczyciele: p. Kamil Szkup i p. Jakub Zaczkiewicz.

Na apelu zostały odśpiewano takie utwory, jak: „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Marsz pierwszej brygady”, „Raduje się serce”, „Rota”.

Na zakończenie dyrektor szkoły podziękował młodzieży i nauczycielom za to, że godnie uczcili Święto Odzyskania Niepodległości.

Marta Wasilewska, Klaudia Żmudzińska (kl. 4 Log) i Piotr Sumiński