Wielkopostna kuźnia ducha z Biskupem Łowickim

16.02.2018 21:44

Dnia 16.02.2018 r. młodzież z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w bazylice katedralnej w Łowiczu. Zgromadzonych na modlitwie wiernych swoją obecnością zaszczycił ks. bp. Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej.

Udział młodzieży w nabożeństwach odprawianych w bazylice wynika ze współpracy duszpasterskiej i katechetycznej z parafią katedralną p.w. Wniebowzięcia N.M.P, na terenie której znajduje się szkoła z Blichu. To już wieloletnia tradycja, że uczniowie poprzez modlitwę podejmują pracę nad kształtowaniem swojego życia wewnętrznego.

Uczniowie bichowskiej szkoły wpisują się również w zamysł angażowania świeckich w życie Kościoła. Dają tym samym świadectwo wiary, które jest owocem katechezy. Warto nadmienić, że katecheza dokonuje się wg następującej kolejności: dom rodzinny, parafia, szkoła. Zadaniami katechezy są: budzenie i rozwijanie wiary, wychowanie liturgiczne, formacja moralna, nauka modlitwy, wychowanie do życia wspólnotowego, przygotowanie do apostolstwa, tj. przekazywania wiary innym.

Wielki Post to czas, którego potrzebujemy, aby zrobić miejsce w naszym życiu Panu Jezusowi, by mógł być w nim obecny, by dane Mu było działać. Dlatego podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej rozważania dotyczące męki i śmierci Chrystusa czytali uczniowie: Agata Fijołek, Dominika Kucińska, Krzysztof Kret, Paulina Nowak, Kamila Pryk. Towarzyszyli im szkolni katecheci: Piotr Sumiński (autor rozważań, które były częścią programu duchowego Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę 2009) ), Emila Adamowicz i ks. Radosław Sawicki, który przewodniczył tej pięknej modlitwie.

Piotr Sumiński