Kolejna lekcja na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

5.12.2017 22:23

W dn. 05.12.2017r. uczniowie klasy II TŻiUG oraz III TŻiUG, w ramach nawiązanej współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, wysłuchali wykładów dotyczących projektowania żywności oraz ortoreksji i innych przykładów dietetycznej perfekcji.

 

Ponadto uczestniczyli w warsztatach sensorycznych odbywających się w Katedrze Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej oraz warsztatach dietetycznych nt. Ocena stopnia niedożywienia, o czym świadczy skład ciała i jak go określić, mających miejsce w Instytucie Żywienia Człowieka i Dietetyki. Młodzież miała możliwość zbadać densytometrycznie gęstość kości oraz ilość i miejsce usytuowania tkanki tłuszczowej w organizmie.

Zarówno wykłady jak i warsztaty poprowadzone były przez Panią prof. Annę Gramza-Michałowską oraz Panią dr hab. Magdalenę Człapka-Matyasik, pracowników naukowych Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nad całością przebiegu naszej wizyty w murach uczelni czuwał dr inż. Tomasz Szablewski, pełniący funkcję koordynatora z ramienia uniwersytetu.

Młodzież podczas spotkania miała możliwość poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zagadnień żywności i żywienia oraz poznać nowoczesną bazę dydaktyczną wydziału.

Opiekę nad młodzieżą podczas wycieczki dydaktycznej sprawowały Agnieszka Golan, Olga Kwapisz – Wojda.

 

Olga Kwapisz-Wojda, Agnieszka Golan