Nie bądź bierny- naucz się pomagać

30.11.2017 21:03

     Dnia 30 listopada 2017 r. ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu odwiedził pan st. sekc. Piotr Malczyk, absolwent naszej szkoły, ratownik medyczny, funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu.

 

     Spotkanie odbyło się pod hasłem „Nie bądź bierny - naucz się pomagać”. Zorganizowało je Szkolne Koło Wolontariatu, Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło PTTK.

     Celem spotkania było przypomnienie młodzieży jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia, uświadomienie o niebezpieczeństwie jakie wywołuje tlenek węgla (potocznie zwany czadem).

     Uczestnicy spotkania podczas warsztatów ćwiczyli sztuczne oddychanie na fantomie. Przypomnieli sobie również jak wygląda ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej. Uniemożliwia ona zapadaniu się języka na tylną ścianę gardła, co u nieprzytomnego może spowodować niedrożność dróg oddechowych i w wyniku tego śmierć. Dzięki jej zastosowaniu zmniejsza się ryzyko zadławienia się osoby poszkodowanej treścią ewentualnych wymiocin, bądź płynów znajdujących się w jamie ustnej.

     Prelekcja przeznaczona była dla oddziałów: 2 LA, 2TMA, 1TLB.

 

SKW