O kim mowa?

26.10.2017 22:00

W Ameryce zdobył uznanie jako zdolny inżynier fortyfikator i otrzymał tam szlify generalskie.

Kiedy wyjechał na stypendium do Francji zainteresował się sztuką, między innymi malował obrazy i grywał na fortepianie

W czasie swojej amerykańskiej przygody poznał przyszłego prezydenta Thomasa Jeffersona.

A może zapytam tak: kto po bitwie pod Racławicami sam założył chłopską sukmanę?

Z powyższych wypowiedzi wyłania nam się prawdziwe, nieco mniej znane, oblicze Tadeusza Kościuszki - patrona naszej szkoły, będącego równocześnie jednym z patronów 2017 roku.

O nim rozmawialiśmy na lekcjach bibliotecznych w październiku, Jemu poświęciliśmy miejsce w naszych umysłach i to Jego postać zainspirowała nas do stworzenia gazetek tematycznych w klasach. Jeszcze przez kilka dni można będzie zobaczyć wystawę publikacji na temat Kościuszki w bibliotece szkolnej, na którą składają się książki wypożyczone nam przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. A.K. Cebrowskiego w Łowiczu oraz nasze zbiory, a w tym nowości wydawnicze (zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa).

Zdjęcia zostały one wykonane przez: Woźniak Marzenę, a ich obróbki dokonali - Sałuda Maciej i Zawadzki Miłosz.

Olga Stera