Z myślą o Polsce

8.10.2017 18:50

     Dnia 03.10.2017 r. uczniowie ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym, które odbywało się w bazylice katedralnej w Łowiczu. Udział blichowskiej młodzieży we wspomnianym spotkaniu modlitewnym jest świadectwem współpracy duszpasterskiej i katechetycznej z parafią katedralną p.w. Wniebowzięcia N.M.P, na terenie której znajduje się szkoła z Blichu. Jest to już wieloletnia tradycja, że uczniowie poprzez modlitwę podejmują pracę nad kształtowaniem swojego życia wewnętrznego.

 

     Paulina Nowak, Agata Fijołek, Sebastian Krysiak i Roksana Miłowska wraz z towarzyszącymi im katechetami: Emilią Adamowicz, Piotrem Sumińskim oraz ks. Sebastianem Antosikiem – katechetą w ZSP nr 1 w Łowiczu poprowadzili to piękne październikowe nabożeństwo.

     Dlaczego w październiku w sposób szczególny oddajemy cześć Maryi, modląc się na różańcu? Dnia 7 października 1571 r. pod Lepanto wojska chrześcijańskie rozgromiły flotę turecką. To zwycięstwo przypisywano właśnie wstawiennictwu Matki Bożej, do której wierni uciekali się odmawiając Różaniec. Jako dowód wdzięczności za okazaną opiekę papież św. Pius V wprowadził w Kościele nowe święto - Matki Bożej Różańcowej. W kalendarzu liturgicznym wpisano je na dzień 7 października. Z kolei papież Leon XIII zobowiązał cały Kościół do codziennego odmawiania Różańca przez cały październik. I tak oto październik, obok maja, stał się miesiącem poświęconym czci Maryi. Do ożywienia nabożeństw różańcowych w październiku przyczyniły się z całą pewnością objawienia Matki Bożej w Fatimie. 13 października 1917 roku trojgu portugalskim dzieciom ukazała się Matka Boża z różańcem w ręku. Przedstawiła im się jako Pani Różańca Świętego. Powiedziała wtedy: „Jestem Matką Boską Różańcową. Ludzie muszą zmienić swoje życie, prosić o przebaczenie za swoje grzechy i nie obrażać więcej Pana Boga”.

     07.10.2017 r., czyli w święto Matki Bożej Różańcowej, młodzież z Blichu włączyła się w ogólnopolską akcję „Różaniec do granic”.

     Tego dnia wzdłuż granic naszej Ojczyzny stanął szpaler ludzi odmawiających Różaniec w intencji Polski i całego świata. Uczestnicy akcji chcieli zamanifestować wierność i posłuszeństwo Najświętszej Panience. Paulina Nowak, Agata Fijołek, Weronika Szram, Daria Markus i Ala Krawczyk uczestniczyły w nabożeństwie różańcowym w bazylice katedralnej w Łowiczu. Dla tych bowiem, którzy nie mogli tego dnia wyjechać na granice Polski, „Różaniec do granic” był zorganizowany w parafiach. Stąd obecność blichowskiej młodzieży w łowickim „Wawelu Mazowsza”.

     Rozważania tajemnic radosnych Różańca przygotował Piotr Sumiński, nabożeństwu przewodniczył ksiądz Brunon Dąbrowski. Warto dodać, że Akcja „Różaniec do granic” otrzymała aprobatę Konferencji Episkopatu Polski.

 

Piotr Sumiński