EUROPEA POLSKA

25.09.2011 0:00

W dniach 22, 23 września 2011 r. szkoła na Blichu miała zaszczyt gościć w swych murach młodzież ze szkół rolniczych i leśnych z terenu Unii Europejskiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele krajów Unii Europejskiej należących do stowarzyszenia Europea Polska.

Uroczyste przyjęcie gości ze Szwecji, Belgii, Danii, Estonii i Czech nastąpiło 22 września 2011 r. o godzinie 10.00. Ciepłe słowa powitania skierowali do przybyłych Dyrektor ZSP nr 2 RCKUiP im. T. Kościuszki p. Mirosław Kret oraz reprezentanci Władz Miasta Łowicza.

Na pierwszy dzień pobytu młodzieży zaplanowano następujący program:

• 10.30 - zwiedzanie szkoły
  • 11.00 - przerwa kawowa, przygotowanie do zawodów
  • 11.15 - pierwsza konkurencja - jazda sprawnościowa ciągnikiem rolniczym z przyczepą po przygotowanym torze - jazda indywidualna
  • 12.15 - druga konkurencja - wymiana na czas koła w samochodzie - konkurencja drużynowa
  • 13.30 - obiad
  • 14.30 - trzecia konkurencja - jazda sprawnościowa samochodem po torze z zamocowanym talerzem stewarda - jazda indywidualna
  • 16.00 - zakończenie trzech konkurencji. Czas wolny - zwiedzanie miasta Łowicza
  • 18.30 - kolacja
  • 19.30 - 21.30 - część artystyczno-sportowa i integracyjna z młodzieżą szkoły
  • 21.30 - czas wolny.

Kolejny dzień przyniósł gościom możliwość zapoznania się z kulturą ludową terenów Łowicza. Młodzież miała okazję zwiedzić muzeum w Sromowie i skansen w Maurzycach. Tego dnia zakończono również zawody sprawnościowe. Po podsumowaniu wyników okazało się, iż najlepiej ze wszystkimi konkurencjami poradzili sobie młodzi przedstawiciele Szwecji. Za swój wysiłek zostali nagrodzeni przez fundatorów przedsięwzięcia.

Wizyta miłych gości dobiegła końca. 23 września 2011 r. o godzinie 15, wtedy właśnie młodzi rolnicy i leśnicy z krajów Unii Europejskiej, którzy zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością, opuścili Łowicz.

Miejmy nadzieję, że nie było to jedyne tego typu spotkanie.

Dyrekcja ZSP nr 2 RCKUiP im. T. Kościuszki w Łowiczu składa serdeczne podziękowania młodzieży oraz nauczycielom języków obcych i przedmiotów zawodowych uczącym w szkole na Blichu za pomoc w realizacji programu.

Przypomnijmy: Europea Polska jest krajowym oddziałem Stowarzyszenia Europea International, które jest stowarzyszeniem europejskich szkół rolniczych i leśnych oraz instytucji szkoleniowych. Instytucja ta powstała w 1992 r. w Strasburgu. Stowarzyszenie Europea Polska zajmuje się: rozwijaniem i podwyższaniem jakości edukacji rolniczej i leśnej, kreowaniem struktur pomagających w tworzeniu wspólnych programów edukacyjnych, harmonizowaniem systemów szkoleniowych, wymianą doświadczeń w szkoleniu zawodowym w poszczególnych krajach Europy, ożywianiem, promocją oraz pomocą w organizacji wymiany międzynarodowej wśród uczniów i kadry, organizowaniem miejsc praktyk i stażu dla młodzieży, pośredniczeniem i ułatwianiem kontaktów instytucji edukacyjnych w obrębie Unii Europejskiej, w tym tworzenie sieci powiązań nakierowanych na wybrane tematy z zakresu rolnictwa i leśnictwa, rozwijaniem kontaktów z krajami spoza Unii Europejskiej, podwyższaniem znajomości języków obcych wśród społeczności wiejskiej.

Edyta Sawicka i Piotr Sumiński