II Piknik na Blichu zakończony sukcesem

11.06.2017 22:09

     Dnia 11.06.2017 r. w godz. 11 – 17 na terenie ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu odbył się II Piknik na Blichu. Patronat honorowy nad tą imprezą objął Starosta Łowicki.

     W niedzielny, słoneczny dzień, wiele firm zaprezentowało nowoczesne ciągniki, maszyny, urządzenia i pojazdy rolnicze. Odbył się także pokaz sprzętu rolniczego podczas prac polowych. Uczestnicy pikniku mogli obserwować pokaz prac zielonkowych i uprawowych w najnowocześniejszej technologii zaprezentowanej przez: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP w Łowiczu, firmę POLSAD (dealera marki KUBOTA) oraz firmę TECHPOM (dealera marek: CASE i STEYR). Odwiedzający korzystali również z fachowego doradztwa z zakresu uprawy i ochrony roślin. Mogli także indywidualnie porozmawiać z fachowcami na temat zastosowania poszczególnych maszyn, jak również osobiście testować ciągniki, ładowarki lub wykonać uprawę pola wybraną maszyną. Spotkało się to z bardzo dużym zainteresowaniem.

     Oprócz tego na terenie szkoły można było obejrzeć wiele okazów kwiatów, drzew i krzewów ozdobnych i owocowych. Ponadto zaprezentowane zostały nowoczesne technologie grzewcze, wyroby pszczelarskie, pokaz mobilnej wymiany kół. Swoje prace prezentowali twórcy ludowi, którzy prowadzili warsztaty rękodzieła artystycznego. Efektowny pokaz zaprezentowali strażacy z jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu.

     Nie zabrakło także innych atrakcji. Odbył się pokaz Aikido. Swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentował ZPiT „Blichowiacy”. Odbywały się ciekawe zabawy dla dzieci (np. malowanie twarzy, bańki mydlane, jazda na kucyku), warsztaty robotyczne z grami komputerowymi. Można było zagrać w siatkówkę plażową. Dzieci miały możliwość skorzystać z placu zabaw. W czasie trwania imprezy nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pt. „KUBOTA bez tajemnic” oraz konkursów ekologicznych, które w ostatnim czasie były zorganizowane.

     Zgromadzona na boisku szkolnym publiczność, z zaciekawieniem przysłuchiwała się występowi Dziecięco - Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Wicia, solowemu występowi muzycznemu Jakuba Zaczkiewicza, koncertowi zespołu „The Thrill”. Dużą atrakcją był fitness na trampolinach prowadzony przez Fit and Jump Łowicz. Zaprezentowała się także grupa taneczna DNA Dance Studio Łowicz.

     W bogatym programie II Pikniku na Blichu, zaprezentowano ofertę edukacyjną ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu połączoną z dniem otwartym szkoły. Swoich przedstawicieli miały również wyższe uczelnie, np. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu oraz Staropolska Szkoła Wyższa w Kielcach, która zamierza w naszej placówce otworzyć wydział zamiejscowy.

     Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Akcja Ekologiczna pod nazwą „Drzewko za makulaturę”. Oddając 3kg makulatury można było otrzymać jedną sadzonkę (do rozdania było 950 sztuk roślin). Wśród stoisk nie zabrakło również lokalnych firm: OSM Łowicz, piekarni Marel, masarni MC Czesław Majchrzak, firmy Granum, ProCam oraz innych.

     Podczas Pikniku można było spróbować wielu smacznych potraw z grilla, ciast przygotowanych przez rodziców naszych uczniów, napić się kawy lub herbaty.

     Podsumowując, można stwierdzić, że ubiegłoroczny pomysł sprawdził się, a bardzo duża frekwencja na tegorocznym - II Pikniku, potwierdziła, że jest zapotrzebowanie na poznawanie nie tylko nowoczesnych technologii uprawy pola i zbioru płodów rolnych, ale także nowoczesnych technologii IT. Zainteresowanie, jakim cieszyły się zajęcia programowania robotów, potwierdzają, że dzieci i młodzież coraz bardziej oswajają się z technologią, która jeszcze kilka lat temu znana była tylko bardzo wąskiej grupie użytkowników.

     Piknik na Blichu jest olbrzymim przedsięwzięciem i nie odbyłby się bez zaangażowania pracowników szkoły: kadry kierowniczej, grona pedagogicznego, pracowników administracji i obsługi, jak również uczniów i rodziców. Wiele osób zaangażowało się w to, aby impreza piknikowa odniosła sukces. Społeczność blichowska po raz kolejny udowodniła, że umie stawiać czoła wyzwaniom. Piknik na Blichu jest tego najlepszym potwierdzeniem.

 Już dziś zapraszamy na III Piknik na Blichu 2018!

 

    

Piotr Sumiński, Maria Laska / Foto: GS, AL, PS