Poznajemy okolice Łowicza...

22.09.2011 0:00

Dnia 22 września 2011 roku uczniowie klasy IV TTŻ i TTW wraz z wychowawcą Grzegorzem Słomą odwiedzili Muzeum ZNP w Pilaszkowie. Poznali historię powstania oraz nazwiska działaczy, dowiedzieli się, że 1 października 1905 r. w małej, wiejskiej szkółce w Pilaszkowie koło Łowicza odbył się tajny zjazd delegatów nauczycieli z całego Królestwa Polskiego, który dał początki przyszłemu Związkowi Nauczycielstwa Polskiego. W niewielkiej izbie szkolnej zebrało się ponad 100 postępowych nauczycieli i działaczy oświatowych, walczących o język polski w szkole. Wśród nich byli: Stefania Sempołowska, Zygmunt Nowicki, Karol Klimek, Wacław Sieroszewski, S. Najmoła, Zygmunt Sokół, Teofil Kurczak. Następnie młodzież zobaczyła ekspozycje prezentowane w kilku salach. Kolejnym punktem programu była przejażdżka bryczką i grill integrujący uczniów u Państwa Kaczorów.

Grzegorz Słoma