Szczególny egzemplarz w blichowskiej bibliotece

5.12.2016 21:42

     Dnia 05.12.2016 r. zbiory blichowskiej biblioteki wzbogaciły się o szczególną książkę: „Aniela Chmielińska. Wybór artykułów. Przyczynek do biografii”. Ten wyjątkowy egzemplarz ofiarował szkole sam autor – Zdzisław Kryściak, pasjonat historii, szef łowickiego koła przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego (PTTK). Książkę swą poświęcił osobie etnografki, propagatorki łowickiej kultury ludowej (jest twórczynią Muzeum Etnograficznego Ziemi Łowickiej).

     Do księgozbioru ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu wspomnianą pozycję wprowadziła pani Danuta Kowalska. – Jest nam bardzo miło, że sam autor książki pomyślał o tym, aby księgozbiór szkolny wzbogacić o ten tytuł – mówi szkolny bibliotekarz.

     Premiera publikacji odbyła się 27.11.2016 r. w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego
w Łowiczu. Gdyby nie jej działania [Anieli Chmielińskiej], zanikałyby barwne stroje łowickie, bowiem już za jej życia mieszkańcy okolicznych wsi zaczęli nosić się z pańska, po miastowemu. Gdyby nie to, że chodziła od wioski do wioski, notowała słowa, opowieści gospodarze, to dzisiaj nie znalibyśmy wielu szczegółów dotyczących kultury księżackiej – mówił Zdzisław Kryściak.

Piotr Sumiński