„Blichowiacy” gościli na Dniach Ziemi Czarnkowskiej

29.05.2011 0:00

Od 26.05 do 29.05.2011 roku trwały Dni Ziemi Czarnkowskiej. Cieszą się one wielką popularnością, a przygotowane przez organizatorów atrakcje przyciągają tłumy widzów i dużą liczbę uczestników. Dodatkowym atutem tegorocznych obchodów był jego międzynarodowy charakter oraz fakt, że wiele imprez odbywało się na odrestaurowanym Placu Wolności. Goście spoza Czarnkowa, oprócz wrażeń artystycznych, mieli okazję do zwiedzenia miejscowości. W tym roku inauguracja Dni Ziemi Czarnkowskiej, miała bardzo mocny akcent. To za sprawą odbywających się w Zespole Szkół Leśnych w Goraju X Mistrzostw Europy w Umiejętnościach Leśnych, których uroczyste otwarcie odbyło się w czwartek 26 maja na placu Wolności w Czarnkowie. Na scenie pojawił się Zespół Trębaczy Myśliwskich z Goraja, a prowadzący uroczystość poprosił o wprowadzenie uczestników mistrzostw. Barwny korowód zawodników z 16 państw, przemaszerował przez czarnkowską Starówkę i zajął miejsce na placu. Po odegraniu hymnu Polski i Unii Europejskiej, oficjalnie powitano biorących udział w mistrzostwach. Jedną z wielu atrakcji zaplanowanych na Dni Ziemi Czarnkowskiej był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, którego członkowie są uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu. „Blichowiacy” swoimi barwnymi strojami, muzyką, śpiewem i tańcem przybliżali publiczności zwyczaje, obrzędy i tradycje regionu łowickiego. Zespołowi towarzyszyła kapela ludowa. Występy „Blichowiaków” zachwyciły publiczność, o czym świadczyły gromkie brawa. Dyrektor szkoły Mirosław Kret i choreograf Katarzyna Polak żegnając się z publicznością, podziękowali za miłą atmosferę i wspaniałe przyjęcie z jakim „Blichowiacy” spotkali się podczas dwóch występów w Czarnkowie.

Grzegorz Słoma