III Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie

24.05.2011 0:00

20 maja 2011 r. na Wydziale Inżynierii Produkcji SGGW odbył się etap centralny III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego oraz patronatem JM Rektora SGGW prof. dr hab. Alojzego Szymańskiego.
Do konkursu zgłosiło się 196 szkół ponadgimnazjalnych o profilu rolniczym i leśnym z całej Polski. W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 4100 uczniów. Natomiast do zmagań w etapie centralnym przystąpiło 127 uczniów i 7 uczennic.

Po dokonaniu oceny testów pisemnych Centralna Komisja Konkursowa wyłoniła 5 Laureatów:

• I miejsce
    Robert Wojciechowski z Zespołu Szkół CKR w Gołotczyźnie
    (woj. mazowieckie), przygotowywany pod kierunkiem nauczyciela Tadeusza Matejskiego.
  • II miejsce
    Krzysztof Nowak z Zespołu Szkół Technicznych w Poznaniu
    (woj. wielkopolskie), przygotowywany pod kierunkiem nauczyciela Karola Wesołowskiego.
  • III miejsce
    Grzegorz Kieżel z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce
    (woj. podlaskie), przygotowywany pod kierunkiem nauczyciela Andrzeja Szumiło.
  • IV miejsce
    Dawid Jurkiewicz z Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich
    (woj. wielkopolskie), przygotowywany pod kierunkiem nauczyciela Dariusza Statuckiego.
  • V miejsce
    Szymon Milewski z Zespołu Szkół CKR w Sejnach
    (woj. podlaskie), przygotowywany pod kierunkiem nauczycielki Katarzyny Przezwickiej.

Zwycięzcy uczniowie, oprócz prestiżowych nagród w postaci indeksów na Wydział Inżynierii Produkcji SGGW, otrzymali również cenne nagrody:

• Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki ufundował nagrody pieniężne dla piątki uczniów,
  • Prezes KRUS Henryk Smolarz - nagrody pieniężna dla nauczycieli wszystkich Laureatów,
  • Dyrektor handlowy Farmtrac Tractors Europe Piotr Kalinowski przekazała zestawy audio dla pięciu uczniów,
  • Przedstawiciel firmy Pöttinger Janusz Nocoń - wycieczkę do fabryki w Austrii dla ucznia i jego nauczyciela
  • Generalna Dyrektor Yamaha Motor Polska Magdalena Piskorz wręczyła uczniom torby podróżne oraz naucyzcielom torby na laptopa,
  • Przedstawiciel firmy Stihl Dariusz Dzbeński przekazał stroje robocze dla pięciu zwycięskich szkół.

Uczeń Mateusz Krawczyk zajął 35 miejsce (na 134 uczestników) zdobywając łącznie 21 punktów. Pamiątkowe dyplomy oraz podziękowania za wkład pracy otrzymali również uczniowie i nauczyciele z pozostałych szkół.
Tegoroczna frekwencja w Konkursie to ogromna satysfakcja dla organizatorów - Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW i redakcji AGROmechaniki, jak również współorganizatorów - Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (partner strategiczny) oraz sponsorów - firm Farmtrac Tractors Europe (sponsor generalny), Pöttinger, Stihl oraz Yamaha Motor Polska.
Finaliści musieli wykazać się wyjątkową wiedzą, nie tylko dlatego, że konkurs dotyczył mało popularnej dziedziny jaką jest bhp i ergonomia w rolnictwie, ale również z tej przyczyny, że poziom zadań wykraczał daleko poza ramy szkolnych programów nauczania.