Po praktykę w teren

7.10.2016 21:13

W dniu 06 października 2016 roku klasa II technikum agrobiznesu pod opieką Małgorzaty Kosiorek, odbyła  zajęcia w terenie. Tym razem udaliśmy się do Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt  w Łowiczu, firmy,  od 60 lat, prowadzącej prace hodowlane oraz świadczącej usługi w zakresie hodowli i rozrodu zwierząt hodowcom bydła, trzody chlewnej oraz pszczelarzom.

Zostaliśmy wprowadzeni w podstawy pracy hodowlanej oraz zagadnienia rozrodu bydła. Na żywo mogliśmy rozpoznawać rasy i typy użytkowe w tym gatunku na bazie prezentowanych buhajów. Podziwialiśmy czołowego przedstawiciela rasy holsztynofryzyjskiej z łowickiej stacji o nazwie SIMON.

Poznaliśmy działalność laboratorium oceny jakości nasienia buhajów, w którym  obserwowaliśmy postępowanie z nasieniem pobranym przy nas, po przeglądzie ras i typów użytkowych bydła. Bardzo zainteresował nas ciekły azot, w którym przechowywane jest nasienie buhajów konfekcjonowane w plastikowych słomkach. Było niedowierzanie, jak zafunkcjonują plemniki po rozmrożeniu – wykazywały imponującą żywotność.

Krótki wykład pogłębił naszą wiedzę nt. genomowej oceny bydła.

W zagadnienia funkcjonowania Centrum wprowadził nas kierownik laboratorium pan mgr inż. Witold Straszyński, absolwent naszej szkoły, a  tajniki oceny genomowej odkrywał specjalista ds. hodowli pan mgr inż. Piotr Mróz.

Kierownictwu firmy dziękujemy za możliwość konfrontacji teorii z dobrą praktyką rolniczą.

To była bardzo interesująca  i niekonwencjonalna lekcja hodowli zwierząt. Nawet deszcz nie był przeszkodą.

Małgorzata Kosiorek