Współpraca duszpasterska z parafią katedralną w Łowiczu

3.10.2016 21:52

     03.10.2016 r. młodzież z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu uczestniczyła w nabożeństwie różańcowym, które odbywało się w bazylice katedralnej w Łowiczu. Wynika to ze współpracy duszpasterskiej i katechetycznej z parafią katedralną p.w. Wniebowzięcia N.M.P, na terenie której znajduje się szkoła z Blichu. Jest to już wieloletnia tradycja, że uczniowie poprzez modlitwę podejmują pracę nad kształtowaniem swojego życia wewnętrznego.

     Paulina Nowak, Agata Fijołek, Kinga Jaros, Monika Krawczyk wraz z towarzyszącymi im katechetami: Emilią Adamowicz, Piotrem Sumińskim i ks. Radosławem Sawickim prowadzili to piękne październikowe nabożeństwo.

     Dlaczego w październiku w sposób szczególny oddajemy cześć Maryi modląc się na różańcu? Trochę faktów z historii. Dnia 7 października 1571 r. pod Lepanto wojska chrześcijańskie rozgromiły flotę turecką. To zwycięstwo przypisywano właśnie wstawiennictwu Matki Bożej, do której wierni uciekali się w czasie odmawiania Różańca. Jako dowód wdzięczności za okazaną opiekę papież św. Pius V wprowadził  w Kościele nowe święto - Matki Bożej Różańcowej. W kalendarzu liturgicznym wpisano je na dzień  7 października. Z kolei papież Leon XIII zobowiązał cały Kościół do codziennego odmawiania Różańca przez cały październik. I tak oto październik, obok maja, stał się miesiącem poświęconym czci Maryi. Do ożywienia nabożeństw różańcowych w październiku przyczyniły się z całą pewnością objawienia Matki Bożej w Fatimie. 13 października 1917 roku trojgu portugalskim dzieciom ukazała się Matka Boża z różańcem w ręku. Przedstawiła im się jako Pani Różańca Świętego. Powiedziała wtedy: „Jestem Matką Boską Różańcową. Ludzie muszą zmienić swoje życie, prosić o przebaczenie za swoje grzechy i nie obrażać więcej Pana Boga”.

     Rozważania pięciu tajemnic radosnych  przygotował i wygłosił Piotr Sumiński.

Piotr Sumiński