Sukces Szkoły na Blichu w eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

16.04.2011 0:00

W dniu 15 kwietnia 2011 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się Eliminacje Okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Organizatorem Olimpiady jest Akademia Podlaska w Siedlcach działająca w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Środowiska. Olimpiada jest współzawodnictwem z zakresu szeroko pojętej wiedzy rolniczej - teoretycznej i praktycznej. Jej ideą jest ukazanie młodzieży szkół średnich zadań stojących przed tym jednym z najważniejszych działów gospodarki narodowej, rozszerzenie jej zainteresowań różnorodnymi formami postępu w rolnictwie (biologicznego, technicznego, organizacyjnego, ekonomicznego i społecznego) oraz wzmocnienie więzi emocjonalnych z produkcją rolniczą, miejscem przyszłej pracy młodego rolnika, co ma wyjątkowe znaczenie we właściwym wykonywaniu zawodu. Olimpiada prowadzona jest równocześnie w 9 blokach tematycznych takich jak: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo (warzywnictwo, sadownictwo, kwiaciarstwo), ochrona i inżynieria środowiska, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu.

Olimpiada jest trzystopniowa i obejmuje:

I stopień - zawody szkolne,
II stopień - zawody okręgowe (międzywojewódzkie),
III stopień - zawody centralne.

Na wszystkich stopniach przewiduje się: eliminacje pisemne, eliminacje praktyczne.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu reprezentowali następujący uczniowie w 6 blokach tematycznych:

1.

11.

Piotr Pachowski

klasa I TMRa

Uczniowie pisali test złożony z 60 zadań, natomiast w części praktycznej wykonywali trzy zadania obejmujące wiedzę i umiejętności z zakresu bloku tematycznego.
Do finału centralnego zakwalifikowało się 29 uczestników z 174 uczniów szkół Okręgu Warszawskiego.

W ostatecznej kwalifikacji do finału centralnego zostali zakwalifikowani następujący nasi najlepsi uczniowie zajmując następujące miejsca w swoim bloku:

Blok agrobiznesu:
I miejsce - Katarzyna Łysio - wynik 111 punktów na 120 możliwych,
II miejsce - Justyna Gurdała - wynik 109 punktów na 120 możliwych.
Według Przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady prof. dr hab. Andrzeja Radeckiego są to najwyższe wyniki w historii Olimpiady w/w bloku.
Opiekunem bloku jest nauczyciel przedmiotów zawodowych - dr inż. Jerzy Zabost

Blok mechanizacji rolnictwa:
I miejsce - Mateusz Krawczyk - wynik 96 punktów na 120 możliwych.
IV miejsce - Michał Wasiak - otrzymał specjalne wyróżnienie sponsora wraz z nagrodą rzeczową.
Opiekunami bloku są nauczyciele przedmiotów zawodowych - mgr inż. Mariusz Szewczyk i mgr inż. Stanisław Pietrzak

Pozostali nasi uczniowie zajęli miejsca tuż za podium, co wpłynęło na wyróżnienie naszej szkoły pierwszym miejscem w rankingu szkół biorących udział w eliminacjach Okręgu Warszawskiego XXXV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Stanisław Pietrzak