Światowy Dzień bez Tytoniu

1.06.2016 14:20

31 maja to Światowy Dzień bez Tytoniu. W naszej szkole też postanowiliśmy zwrócić uwagę na ten „palący problem”.  Z tej okazji zaprosiliśmy do nas przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łowiczu, Panią Justynę Białecką, która przez całe przedpołudnie badała u wszystkich chętnych uczniów i pracowników szkoły poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Można było również zbadać sobie ciśnienie krwi, do czego gorąco zachęcała nasza Pani pielęgniarka Maria Mycka. Badaniom towarzyszyła pokonkursowa wystawa plakatów i gazetek klasowych wykonanych w trakcie tego roku szkolnego przez uczestników szkolnego konkursu profilaktycznego „Nie palę! I dobrze mi z tym!”.

Prowadzone badania były pretekstem do rozmów na temat łatwości popadania w uzależnienie i sposobów, aby się z uzależnienia wycofać. Uczniowie często uświadamiali sobie, jak groźne dla zdrowia może być „tylko” przebywanie wśród palących, czyli tzw. bierne palenie.

Młodzież często nie chce dostrzegać w paleniu zagrożenia dla swojego zdrowia, traktując papierosy jako towarzyską rozrywkę. Może takie badania skłonią do refleksji nad sobą i chęci wyzwolenia się z nałogu?

Anna Golędzinowska Lebioda