O rolnictwie inaczej niż dotąd

14.05.2016 23:11

W szkole na Blichu w Łowiczu nie brakuje ciekawych spotkań i bogatych form kształcenia młodzieży. Dnia 12.05.2016 r. do ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu na zaproszenie nauczycieli przedmiotów zawodowych mechanizacyjnych przybył przedstawiciel firmy Agrocom Polska – pan Jerzy Koronczok.

Podczas kilkugodzinnego spotkania poprowadził wykład na temat rolnictwa precyzyjnego. W jego treść wsłuchiwali się uczniowie klas drugich i trzecich technikum mechanizacji rolnictwa oraz szkoły zawodowej. Uczniom towarzyszyli nauczyciele. Młodzież, jak i pedagodzy zgodnie stwierdzili, że wykład prowadzony był ciekawie, w przyjaznej atmosferze, wzbogacony był prezentacją przeplataną pokazem filmów. Prelegent podzielił go na kilka bloków tematycznych, które dotyczyły:

• rozwiązań technicznych w postaci oprogramowania i technologii informatycznych stosowanych w maszynach i pojazdach rolniczych;
  • programu 365FarmNet dedykowanego rolnictwu w celu usprawnienia pracy związanej z szeroko rozumianym kompleksowym zarządzaniem gospodarstwem rolnym;
  • wykorzystania dronów i samolotów bezzałogowych do tworzenia map pól gospodarstw, diagnozowania oraz monitorowania szkód i zagrożeń dla upraw rolniczych.

Uczniowie z zainteresowaniem śledzili kolejne wątki prelekcji. Mogli posłuchać
i zobaczyć jak działają systemy nawigacyjne stosowane do precyzyjnego prowadzenia agregatu maszynowego, przekonać się o korzyściach przynoszonych przez wykorzystanie nowoczesnych technologii w praktyce.

To spotkanie wpisuje się w nadchodzące zmiany w profilu mechanizacji rolnictwa.
Od przyszłego roku szkolnego, uczniowie klasy pierwszej technikum mechanizacji rolnictwa
i agrotroniki będą zgłębiać tajniki nowoczesnych technologii i inżynierii rolniczej. Nauczyciele przedmiotów zawodowych mechanizacyjnych zapowiadają, że nie było to ostatnie spotkanie.

Katarzyna Mańkowska