Fotorelacja z wyjazdu Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy" na Litwę

29.09.2022 12:06

W ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską "Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową - edycja Litewska" o numerze 2021-1-PL01-KA122-SCH-000015417, realizowanego w ramach programu ERASMUS+, sektor Edukacja Szkolna, akcja KA122-SCH – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej uczniowie naszej szkoły oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy" w dniach 12 - 24 września przebywali na Litwie z wizytą w zaprzyjaźnionej szkole w Rakiszkach. Uczestniczyli w wielu ciekawych warsztatach oraz poznawali kulturę, tradycje, tańce i śpiewy Litewskie.

Rakiszki to miasto położone na północy Litwy, w okręgu poniewierskim. To właśnie w tej miejscowości grupa miała możliwość zwiedzić piękny, neorenesansowy pałac, którego ostatnim właścicielem był Jan Przeździecki oraz uczestniczyć we mszy świętej w neogotyckim kościele. Odwiedziliśmy również pałac w Salos, w którym odbyły się warsztaty - technika malowania czekoladą. Na terenie zaprzyjaźnionej szkoły uczestniczyliśmy w zajęciach tanecznych i wokalnych, które były prowadzone przez członków miejscowego zespołu ludowego. Zespół "Blichowiacy" mógł zaprezentować swój program podczas obchodów rocznicy powstania miasta Rakiszki gdzie tańczył i śpiewał dla społeczności miasta jak również występował na Święcie Bałtów - zrównanie nocy z dniem w miejscowości Moskenu. W drugim tygodniu swojego pobytu grupa zwiedziła Wilno, a w nim m.in. katedrę, kościół pw. Piotra i Pawła, Ostrą Bramę i cmentarz na Rosie. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili również Kowno, Troki - zamek na wyspie, a także jedli tradycyjny posiłek w restauracji Karaimów. Młodzież odwiedziła również Łotwę i zwiedzała miasto Jakabpilis miejscowość położoną 60 km od granicy z Litwą. Tam w Domu Kultury wystąpili Blichowiacy wspólnie z zespołem litewskim. Na koniec swojego pobytu na Litwie odwiedziliśmy Teatr Bayori. Długo i mile będziemy wspominać nasz pobyt na Litwie.

Autor: Katarzyna Polak

Opiekunowie:  Klaudia Sędęcka - Kowalska